Doprava zdarma
Úvodní strana / O firmě / Péče o zákazníky / Recenze /

RescueTool - recenze webu Outdoorinfo.cz

RescueTool - recenze webu Outdoorinfo.cz


Legendární švýcarská firma Victorinox, rozhodně neusnula na vavřínech své slávy. Právě naopak, stále se snaží vyplňovat mezery na trhu a přicházet s novými inovacemi. Jednou z nich je záchranářský nůž Victorinox Rescue Tool.

Design

 

Nůž zaujme na první pohled ostře svítivě žlutou barvou - v noci díky příměsy fosforu svítí a když vám nůž vyklouzne do trávy, je hledání nadmíru snadné. Plastové tělo je vysoce odolné proti poškrábání a rozbití (pád z prvního patra na dlažbu přečkal bez újmy).

 

 

 

Velikost nože je 11 cm a řadí se do prověřené vojenské řady Victorinoxu. Právě z armádního nože si bere skvělý detail - ,,one hand” otvírání čepele. Díky otvoru pro palec otevřete 8 cm hlavní čepel jednoduše jednou rukou i v rukavicích. Čepel je ze dvou třetin tvořena jednostranou zubatou čepelí, zbytek tvoří klasický břit. Po otevření zapadne pojistka, která jde velmi pohodlně odjistit.

Druhou velkou čepelí (bez pojistky) je řezač bezpečnostních pásů - my jsme velmi úspěsně jedním tahem přeřízly lezecké lano i popruh sedáku. O pohodlné vyklopení se stará zobáček, čepel je lehce prohnutá, což usnadňuje přeříznutí popruhu jedním tahem.

Třetí velkou čepelí je pilka na sklo (velmi snadno vyměnitelná), která sice také nemá pojistku, ale péro je velmi silné a bezpečně drží pilku v dané pozici. Viditelné zvětšení zoubků ob tři zuby zlepšuje řezání skla. (o použití viz níže)

Dalším nezbytným prvkem je prorážeč skla umístěný na spičce těla nože (rovněž vyměnitelný) . Špička je zabroušena tak, aby při kontaktu se sklem nezklouzla.

Mezi další funkce nože patří křížový & klasický šroubovák, otvírák láhví a konzerv, průbojník, odstraňovač izolace z drátů, nechybí ani párátko a pinzetka. Všechny tyto komponenty fungují se švýcarskou přesností. Phillips šroubovák se nevyžvějká a klasický šroubovák je možno použít, jako plnohodnotné páčidlo.  Sympatické je velmi odolné nylonové poudro, které je v ceně.

 

V praxiNejzajímavější je bezesporu funkce přístupu k zraněnému skrze sklo. V praxi funguje tato možnost perfektně. Nejdříve rozbijete sklo proráčem skla na čtyřech místech - začátek a konec řezu. Poté pilku vrazíte do díry a několika dlouhými tahy proříznete sklo. Jedná se o poměrně namáhavou činnost a je potřeba obou rukou. Rozříznout sklo a vyprostit zraněného je otázka max.dvou minut. Během testu jsme rozřízly dvě okna a nezaznamenali jsem až otupení čepele. Boční okno u auta rozbijete jedním středně silným máchnutím - pro tuto činnost doporučuji rukavice a ochranné brýle.

 

 

ResuméRescue Tool využijete potencionálně všude, kde se mohou vyskytnout  nečekané komplikace - od lezení na skále až po jízdu autem. Nejvíce ho ocení zachranáři, kteří by ho měli mít povinně u pasu. :-). Běžný uživatel nůž využíje pro většinu aktivit a jako pojistku ho může vozit ve svém autě. Rescue Tool není žádná ,,hračka," nýbrž plnohodnotný a precizně zpracovaný nůž, který rozčeřil nabídku Victorinoxu a zaujal tam své místo. Převzato z www.outdoorinfo.cz .

27.6.2009
Platební karty