Doprava zdarma
Úvodní strana / O firmě / Péče o zákazníky / Recenze /

Traveller Lite - recenze na Svetoutdooru.cz

Traveller Lite - recenze na Svetoutdooru.cz

Vyzkoušeli jsme další z novinek řady nožů Victorinox, mezi nimiž najdeme letos hodně elektronických prvků. Testovali jsme bohatě vybavený nůž s 27 nástroji a funkcemi a se slibným názvem Traveller Lite. Právě nové elektronické prvky u tohoto modelu hrají významnou roli.

Švýcarské nože Victorinox putují po světě od roku 1884 nejprve po kapsách příslušníků švýcarské armády a později u mužů všech věků a národností. Ti všichni oceňují švýcarskou přesnost a pečlivost. A také snahu o neustálé doplňování série Victorinox o nové prvky. 

Novinkou u modelu Traveller je právě použití elektroniky. Dosud byl v tomto směru nejvíce vybavený model Altimeter, který obsahoval výškoměr a teploměr. Traveller jde v tomto směru o kus dál. Malý displej ve střence nože ukazuje údaje výškoměru, barometru a teploměru. To vše je doplněno standardními funkcemi hodinek – čas, budíček, stopky a odpočítávání. Pozoruhodným elektronickým prvkem je malá LED svítilna se samostatnými bateriemi. Vlastní nůž obsahuje celkem devatenáct nástrojů na devíti čepelích. Pro toho, kdo není obeznámen s noži Victorinox, budou překvapením nůžky, které zcela perfektně stříhají bez ohledu na to, zda je majitel nože pravák nebo levák. Naopak trochu cviku a zvyku bude potřebovat otvírač konzerv, který je u nožů Victorinox konstruován odpradávna poněkud odlišně od tuzemských výrobců, a člověk si na něj musí zvyknout. Klasické jsou dvě nožové čepele, k dispozici je kromě již zmíněných nástrojů dále plochý šroubovák, bodec, hák s pilníkem a vývrtka. Přínosem je dále křížový šroubovák, který je potřeba čím dál častěji. Nechybí samozřejmě tradiční a velmi nápaditě umístěné drobnosti jako je šroubovák ve vývrtce nebo pinzeta, propiska, párátko a ocelový špendlík ve střence.

victor1 victor2

Mechanicky je nůž perfektní. Všechny nástroje jdou dobře otevírat, nože jsou kvalitně nabroušeny a přesnost práce je známou předností švýcarské firmy. Přepínání a nastavování jednotlivých elektronických funkcí obstarává jediné tlačítko, které je dokonale ukryto pod tradičním logem se švýcarským křížem. Elektronika je i přes jediný ovladač překvapivě dobře ovladatelná, je ale jasné, že pokud je k dispozici jediné tlačítko, musí být nastavování přece jen poněkud složitější a bez návodu se uživatel nějaký čas zřejmě neobejde.

victor3 victor4

Výškoměr měří nadmořskou výšku na základě atmosférického tlaku, takže je nutné přístroj před použitím nakalibrovat např. podle známé výšky na mapě, aby se vyrovnaly rozdíly způsobené každodenním kolísáním atmosférického tlaku. Je třeba počítat s tím, že změna může znamenat i desítky metrů výškového rozdílu za den. To ale znají všichni, kdo mají výškoměry pracující na základě atmosférického tlaku. Výškoměr má navíc možnost ruční korekce podle okolní teploty. Podobně měří i barometr, který zaznamenává tlak každou hodinu a na displeji je vidět vývoj za poslední čtyři hodiny. Při změně polohy nože o více než 50 výškových metrů se proto barometr automaticky anuluje, aby měřené údaje zobrazené na displeji byly porovnatelné. Elektronika pracuje spolehlivě i pod bodem mrazu až do teploty zhruba –16 °C. Při této teplotě začal být displej testovaného nože pomalejší a zobrazoval méně přehledně. Z konce testu vyrovnání teploty je vidět, jak teploměr reaguje na menší rozdíly teplot, pokud je rozdíl více než 10 °C, je třeba vyčkat nejméně čtvrt hodiny, na rozdíly několika stupňů reaguje do 5 minut.

Test ochlazování při teplotě –16 °C
Čas [min]  0   10   20   50    60
T [°C]      23    2   -9  -15   -16

Test vyrovnání teploty z –16 °C na + 21 °C 
Čas [min]   0     1     2     3     4     5     7     9    15    23    29
T [°C]      -16  -12   -8    -4     0     3     6     9    14    18    21

Potěšilo nouzové světlo, které spolehlivě poslouží k orientaci ve tmě a bohatě stačí i na čtení mapy. Je pochopitelně otázkou, jak se elektronika zachová při pádu nože do vody. Tak destruktivně jsme nůž netestovali, ale konstrukce krytů baterií (celkem tři, dve pro LED svítilnu a jedna pro elektronické funkce) vodotěsná není. Podle vyjádření výrobce pád do vody elektronice neuškodí, je ale nutné ihned vyndat baterie, osušit a nechat nůž pořádně vyschnout. K noži je tedy potřeba chovat se v tomto směru ohleduplně podobně jako k mobilu nebo k hodinkám, které nejsou vodotěsné.

victor5 victor6

Nůž je dodáván ve dvou variantách, model Traveller Lite má navíc zmíněný křížový šroubovák (Phillips screwdriver) a LED svítilnu, model Traveller tyto dva prvky postrádá. Skladba čepelí a nástrojů činí z nože Traveller Lite něco mezi sportovními hodinkami, KPZ a multifunkčním nástrojem. Nože s více funkcemi jsou určitou specialitou, mají své zastánce i odpůrce. V každém případě jde o kvalitního pomocníka na cesty, protože ani běžné funkce nože nejsou při poměrně značném počtu čepelí nijak omezeny. Příznivé hodnocení podtrhuje ocenění OutDoor Industry Award, které nůž Vicorinox Traveller Lite získal na právě skončeném veletrhu OutDoor 2006 ve Friedrichshafenu.

autor článku: Jiří Červinka
zdroj: svetoutdooru.cz

 

21.8.2006
Platební karty